HR-, viestintä- ja talousjohdon verkostot


Nimettyjen esivalmistelukokoonpanojen lisäksi yhteistyötä tehdään henkilöstö-, viestintä- ja talousjohdon verkostoissa.

HR-johto

Suurimpien kaupunkien, kehyskuntien, HUS:n, Ely-keskuksen ja Etevan henkilöstöjohtajat kokoontuvat noin kolmen viikon välein. Verkosto laatii työsuunnitelman, jossa määritellään muiden muassa työnjako, aikataulut ja yhteiset periaatteet henkilöstösiirroissa ja muissa asioissa.

  • Anu Kalliosaari, Porvoo
  • Sara Rautiainen, Lohja
  • Päivi Autere, Järvenpää
  • Marju Pohjaniemi, Helsinki
  • Kirsi-Marja Lievonen, Vantaa
  • Päivi Hytönen, Kauniainen
  • Kimmo Sarekoski, Espoo
  • Tuija Saloranta, Askola
  • Nina Granqvist, Hanko
  • Sari Kuittinen-Tihilä, Hyvinkää
  • Jeanette Bäckström, Inkoo
  • Laura Similä, Karkkila
  • Karoliina Yletyinen, Kerava
  • Ulla Palmroos, Kirkkonummi
  • Arja Grönberg, Lapinjärvi
  • Jan Rosenström, Loviisa
  • Matti Latva-Pirilä, Myrskylä
  • Mika Lindgren, Mäntsälä
  • Leena Ojala, Nurmijärvi
  • Seija Marttila, Pornainen
  • Juha Myyryläinen, Pukkila
  • Johan Nylund, Raasepori
  • Merja Soosalu, Sipoo
  • Sinna Tervonen, Siuntio
  • Harri Lipasti, Tuusula
  • Päivi Pohjola, Vihti
  • Outi Sonkeri, HUS
  • Fredrik Laurén, Kårkulla
  • Irma Oinonen, Eteva

Viestintäjohto

Maakuntaan siirtyvien organisaatioiden viestintäjohto kokoontuu esivalmistelun aikana. Tapaamisissa käydään läpi organisaatioiden omaa sote- ja maakuntauudistusta koskevaa viestintää ja luodaan yhteisiä linjauksia.

Viestintäjohdon keskuudessa muodostettu työryhmä valmistelee maakunnan toiminnan käynnistämisestä vastaavan väliaikaisen toimielimen viestintä- ja osallistamissuunnitelman, organisaation rakennetta sekä kartoittaa viestinnän ICT-järjestelmiä yhteistyössä ICT-ryhmän kanssa. Lisäksi henkilöstöviestinnän kehittämistä ja hyviä käytäntöjä pohditaan erikseen.

  • Inka Kanerva, Uusimaa 2019
  • Kosti Keistinen, Uusimaa 2019
  • Timo Aronkytö, Uusimaa 2019
  • Markus Sovala, Uusimaa 2019
  • Maija-Liisa Kasurinen, Helsinki
  • Jaana Juutilainen-Saari, Helsinki
  • Satu Tyry-Salo, Espoo
  • Outi Huida, Espoo
  • Vappu Vienamo, Vantaa
  • Päivi Rainio, Vantaa


  • Niina Kauppinen, HUS
  • Johanna Saukkomaa, HUS
  • Susan Mykrä, Kerava
  • Jarno Moisala, Kerava
  • Aino-Marja Kontio, Porvoo
  • Outi Lehmijoki, Porvoo
  • Sari Laine, Uudenmaan ELY-keskus
  • Tarja-Leena Helin, Uudenmaan TE-toimisto
  • Juha Myyryläinen, Pukkila
  • Anu Karkinen, Kirkkonummi
  • Hannele Repo, Kirkkonummi
  • Susanne Sjöblom, Lapinjärvi
  • Hanna-Maria Grandell, Lohja
  • Jaana Laine, Loviisa
  • Matti Latva-Pirilä, Myrskylä
  • Esa Siikaluoma, Mäntsälä
  • Sari-Leena Lund, Hyvinkää
  • Anu-Kaarina Suonpää, Hyvinkää
  • Hilkka Gehör, Nurmijärvi
  • Seija Marttila, Pornainen
  • Marie Sandberg-Chibani, Raasepori
  • Paula Ropponen, Sipoo
  • Pekka Laitasalo, Sipoo
  • Niko Kannisto, Siuntio
  • Minna Mäkitalo, Tuusula
  • Paula Heikkinen, Vihti
  • Päivi Välimäki, Etelä-Suomen AVI
  • Merja Hento, Eteva
  • Mikko Kukkola, Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos
  • Susanne Vuorinen, Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos
  • Jyrki Landstedt, Keski-Uudenmaan pelastuslaitos
  • Jorma Kuikka, Itä-Uudenmaan pelastuslaitos
  • Taisto Hakala, Helsingin pelastuslaitos
  • Päivi Aravuori, Helsingin pelastuslaitos
  • Riitta-Liisa Reiterä, Perusturvakuntayhtymä Karviainen

Viestintäsuunnitteluryhmä

  • Inka Kanerva, Uusimaa 2019
  • Kosti Keistinen, Uusimaa 2019
  • Helena Ylisipola, Uusimaa 2019
  • Mikko Rotonen, Uusimaa 2019
  • Jaana Juutilainen-Saari, Helsingin sosiaali- ja terveysvirasto
  • Taisto Hakala, Helsingin pelastuslaitos
  • Päivi Aravuori, Helsingin pelastuslaitos


  • Niina Kauppinen, HUS
  • Johanna Saukkomaa, HUS
  • Vappu Vienamo, Vantaa
  • Susan Mykrä, Kerava
  • Aino-Marja Kontio, Porvoo
  • Sari Laine, Uudenmaan ELY-keskus

Talousjohto

Suurimpien kaupunkien ja HUS:n talousjohto sekä valtiovarainministeriön edustaja kokoontuvat säännöllisesti. Ryhmässä puidaan maakunnan perustamis- ja käynnistämisvaiheiden talouden ja toiminnanohjauksen vaateita sekä budjetointia.

  • Rolf Paqvalin, Uusimaa 2019

  • Markus Sovala, Uusimaa 2019
  • Timo Aronkytö, Uusimaa 2019
  • Inka Tikkanen-Pietikäinen, Uusimaa 2019

  • Tuula Saxholm, Helsinki

  • Mari Frostell, HUS

  • Ari Konttas, Espoo

  • Patrik Marjamaa, Vantaa
  • Antti Peltola, Järvenpää

  • Tanja Rantanen, VM
Palaa otsikoihin