Sote-uudistuksen työryhmät


Sote-virkamieskoordinaatioryhmä

Sote-virkamieskoordinaatioryhmä ohjaa ja koordinoi sosiaali- ja terveyspuolen esivalmistelua yhdessä sote-muutosjohtajan kanssa. Ryhmä kokoontuu kolmen viikon välein.

Ryhmän puheenjohtajana toimii Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveystoimialan toimialajohtaja Juha Jolkkonen.

Sote-virkamieskoordinaatioryhmän jäsenet:

  • Juha Metso, varapuheenjohtaja, perusturvajohtaja, Espoon kaupunki
  • Katrina Harjuhahto-Madetoja, toimitusjohtaja, Eteva
  • Elisabeth Kajander, perusturvajohtaja, Hangon kaupunki
  • Aki Lindén, toimitusjohtaja, HUS
  • Erja Pentti, sosiaali- ja terveysjohtaja, Keskinen Uusimaa, Nurmijärven kaupunki
  • Jukka T. Salminen, apulaiskaupunginjohtaja, Vantaan kaupunki
  • Ann-Sofie Silvennoinen, Itäinen Uusimaa, Porvoon kaupunki
  • Liisa Ståhle, perusturvajohtaja, Kirkkonummen kunta
  • Tuula Suominen, palvelualuejohtaja, Läntinen Uusimaa, Lohjan kaupunki
  • Ulla Tikkanen, sosiaali- ja terveysjohtaja, Kauniaisten kaupunki
  • Erja Wiili-Peltola, sosiaali- ja terveysjohtaja, Keravan kaupunki

Pysyvä asiantuntija:

  • Timo Aronkytö, sote-muutosjohtaja

Sihteeri:

  • Virpi Martikainen, projektisuunnittelija, Uudenmaan liitto
> Maakuntajohtajan päätös sote-virkamieskoordinaatioryhmän asettamisesta


sote-ryhmät

Kuvaa klikkaamalla avautuu suurempi versio.

Aikuisten sosiaalipalvelut -ryhmä

Puheenjohtajana toimii Erja Pentti Keski-Uudeltamaalta.

Jäsenet:

  • HUS, Antti Sarantaus
  • Helsinki, Maarit Sulavuori
  • Espoo, Tapio Nieminen
  • Vantaa, Virve Flinkkilä
  • Kirkkonummi, Pia Sandström-Hentilä
  • Läntinen Uusimaa, Tuula Määttä 
  • Läntinen Uusimaa, Heli Ranta-Salonen
  • Kerava, Erja Rainio
  • Itäinen Uusimaa, Anders Mickos
  • Kauniainen, Jaana Myhrberg

Ikääntyneiden ryhmä

Puheenjohtajana toimii Matti Lyytikäinen ja sihteerinä Maarit Lind, kumpikin Espoosta.

Jäsenet:

  • Helsinki, Arja Peiponen
  • HUS, Kaisu Pitkälä
  • HUS, Timo Strandberg
  • Kerava, Raija Hietikko
  • Kirkkonummi, Gun-Lis Wollsten
  • Keski-Uusimaa, Pirjo Vainio
  • Itäinen Uusimaa, Helena Räsänen
  • Läntinen Uusimaa, Arja Tikkala 
  • Vantaa, Minna Lahnalampi-Lahtinen
  • Raasepori, Kirsi Ala-Jaakkola
  • Kauniainen, Anja Kahanpää

Muutosagentit:   

  • PKS, Seija Meripaasi
  • Muu Uusimaa, Soili Partanen
Uudenmaan liitto on kutsunut ryhmään asiantuntijaksi tutkimusprofessori Harriet Finne-Soverin.

Lapset, nuoret ja perheet -ryhmä

Puheenjohtajana toimii Eija Rintala Keski-Uudeltamaalta. Sihteeriys kiertää.

Jäsenet:

  • Espoo, Mari Ahlstöm
  • Helsinki, Maarit Sulavuori
  • HUS, Hannu Heiskala   
  • HUS, Jonas Bondestam
  • Kerava, Erja Rainio
  • Kirkkonummi, Sirkku Pekkarinen-Keto
  • Itä-Uusimaa, Jaana Iivonen
  • Länsi-Uusimaa, Karin Heerman
  • Vantaa, Anna Cantell-Forsbom
  • Raasepori, Theresa Vihlman
  • Kauniainen, Pia Höglund
  • Muutosagentit: Tiina Turkia, PKS; Hanna Tiirinki, muu Uusimaa

Päihde- ja mielenterveyspalvelut -ryhmä

Puheenjohtajana toimii Leena Turpeinen ja sihteerinä Tiina Lämsä, kumpikin Helsingistä.

Jäsenet:
  • Espoo, Eija-Inkeri Kailassuo
  • HUS, Grigori Joffe
  • Kerava, Markus Paananen
  • Kirkkonummi, Jaana Koskela
  • Keski-Uusimaa, Tiina Salminen
  • Itä-Uusimaa, Tarja Lappi
  • Länsi-Uusimaa, Minna Luoto
  • Vantaa, Jarmo Kantonen
  • Kauniainen, Jaana Myhrberg
  • Raasepori, Annika Rehn

Sote-keskus (suoran valinnan palvelut) -ryhmä

Puheenjohtajana toimii Sanna Svahn ja sihteerinä Kirsti Siikamäki, kumpikin Espoosta.

Jäsenet:

  • Helsinki, Leena Turpeinen
  • HUS, Tapani Hämäläinen
  • Vantaa, Jarmo Kantonen
  • Kirkkonummi, Liisa Ståhle
  • Läntinen Uusimaa, Anne Öhman
  • Läntinen Uusimaa, Mikko Purhonen
  • Keski-Uusimaa, Pirjo Laitinen-Parkkonen
  • Kerava, Erja Wiili-Peltola
  • Itäinen Uusimaa, Maria Andersson
  • Kauniainen, Ulla Tikkanen

Suun terveydenhuollon ryhmä

Puheenjohtajana toimii Joona Iso-Lotila Vantaalta ja sihteerinä Sebastian Kaste Espoosta.

Jäsenet:
  • Helsinki, Seija Hiekkanen
  • HUS, Risto Kontio
  • Kerava, Krista Brander-Aalto
  • Kirkkonummi, Arja Liinavuori
  • Keski-Uusimaa, Marja-Riitta Paasonen
  • Itä-Uusimaa, Sari Holmberg
  • Länsi-Uusimaa, Jari Linden
  • Kauniainen, Päivi Laakso

Tutkimus, kehittäminen ja opetus -esiselvitysryhmä

Puheenjohtajana toimii johtaja Pirjo Marjamäki Sosiaalialan osaamiskeskus Soccasta ja sihteerinä Katja Louhio HUS:sta.

Jäsenet:

  • HUS, Tapani Hämäläinen
  • HUS, Anne Pitkäranta
  • HUS, Kaarina Torppa
  • HUS, Katja Louhio
  • Helsinki, Kaisa Pasanen 
  • Espoo, Tuula Heinänen

Työterveyshuollon ryhmä

Puheenjohtajana ja sihteerinä toimii Anne-Marie Hovi Vantaalta.

Jäsenet:
  • Helsinki, Tiina Pohjonen
  • HUS, Leena Foss-Latvala
  • Kirkkonummi, Kaija Hannula
  • Keski-Uusimaa, Samuli Salanterä
  • Itä-Uusimaa, Carita Schröder
  • Länsi-Uusimaa, Merja Sarjanen

Vammaisten palvelut -ryhmä

Puheenjohtajana toimii Mikaela Westergård ja sihteerinä Tiina Lämsä, kumpikin Helsingistä.

Jäsenet:

  • Espoo, Nina Hiltunen
  • Eteva kuntayhtymä, Katrina Harjuhahto-Madetoja
  • HUS, Kerstin Frondén
  • Kerava, Raija Hietikko
  • Kirkkonummi, Tuula Malmi-Suominen
  • Keski-Uusimaa, Erja Pentti
  • Itäinen-Uusimaa, Leila Eklöv
  • Läntinen-Uusimaa, Pirkko Hynynen
  • Vantaa, Minna Lahnalampi- Lahtinen
  • ETEVA, Katrina Harjuhahto-Madetoja
  • Raasepori, Eivor Österlund-Holmqvist
Palaa otsikoihin