Maakuntauudistuksen työryhmät


Maakuntatiimi

Maakuntauudistuksen tiimi ohjaa ja koordinoi esivalmistelua yhdessä maakuntauudistuksen muutosjohtaja kanssa. Tiimi kokoontuu kolmen viikon välein.

Petri Knaapinen_Kuva Laura Saukkonen_1 Puheenjohtaja

Petri Knaapinen
, ylijohtaja,
Uudenmaan ELY-keskus


Tiimin jäsenet:    

  • Kimmo Behm, KUUMA
  • Merja Ekqvist, Etelä-Suomen AVI
  • Marianna Harju, Kauniainen
  • Olli Isotalo, Espoo
  • Olavi Kaleva, Itäinen Uusimaa
  • Hannu Penttilä, Vantaa
  • Ossi Savolainen, Uudenmaan liitto
  • Tuula Saxholm, Helsinki
  • Eija Taskinen, Läntinen Uusimaa

Pysyvä asiantuntija:

  • Markus Sovala, maakuntauudistuksen muutosjohtaja

Sihteeri:

  • Reino Koho, Uudenmaan ELY-keskus

Maku-ryhmat

Alueiden kehittäminen ja kasvupalvelut -ryhmä

  • Juha Eskelinen, Uudenmaan liitto, pj.
  • Eero Venäläinen, Uudenmaan liitto, sihteeri
  • Juha Nurmi, Uudenmaan liitto
  • Fredrika Åkerö, Raasepori
  • Pirjo Leino, Kerava
  • Tuula Antola, Espoo
  • Marja-Leena Rinkineva, Helsinki
  • Jose Valanta, Vantaa
  • Vesa Niskanen, Uudenmaan ELY-keskus
  • Auli Vuorela, Hämeen ELY-keskus

Alueiden käyttö, ympäristö ja liikenne -ryhmä

  • Merja Vikman-Kanerva, Uudenmaan liitto, pj.
  • Juha Nurmi, Uudenmaan liitto, sihteeri
  • Lauri Kuukasjärvi, Uudenmaan liitto
  • Jari Mettälä, Karkkila
  • Jan Gröndal, Raasepori
  • Jyrki Mattila, Hyvinkää
  • Mikko Aho, Helsinki
  • Tomi Henriksson, Vantaa
  • Torsti Hokkanen, Espoo
  • Satu Pääkkönen, Uudenmaan ELY-keskus (varalla: Aimo Huhdanmäki)
  • Eeva-Riitta Puomio, Uudenmaan ELY-keskus (varalla: Kari Rantakokko)
  • Tuovi Päiviö, Uudenmaan ELY-keskus
  • Minna Weurlander, Uudenmaan ELY-keskus
  • Sini Puntanen, HSL
  • Irma Karjalainen, HSY

Pelastus ja varautuminen -ryhmä

  • Martti Lipponen, Vantaa, pj.
  •  
    Heikki Kangas, Vantaa, sihteeri
  • Tero Suursalmi, Uudenmaan liitto
  • Kimmo Kohvakka, Etelä-Suomen AVI (varajäseninä Tommi Laurinen ja Ilkka Heinonen)
    Niko Kannisto, Siuntio

  • Esko Kairesalo, Mäntsälä

  • Mauri Suurperko, Espoo
  • Matti Koskinen, Helsinki
  • Jaana Lähteenmäki, Uudenmaan ELY-keskus
  • Olavi Liljemark, Itä-Uudenmaan pelastuslaitos
  • Jyrki Hakola, Huoltovarmuuskeskus

Ympäristöterveys-ryhmä

  • Tiina Tiainen, Porvoo, pj., (osoittaa sihteerin)
  • Riku-Matti Lehikoinen, Etelä-Suomen AVI
  • Anne Lintilä, Etelä-Suomen AVI
  • Katianna Kuula, Hanko
  • Olli Sjövall, Lohja
  • Mia Suurkukka, Tuusula
  • Esa Nikunen, Helsinki
  • Katariina Rautalahti, Vantaa
  • Tarja Söderman, Espoo
  • Jarmo Kitula, Uudenmaan ELY-keskus

Maatalous ja maaseudun kehittäminen -ryhmä

  • Jussi Ylitalo, Uudenmaan ELY-keskus, pj.
  • Jarmo Kitula Uudenmaan ELY-keskus, sihteeri
  • Maria Konsin-Palva, Uudenmaan ELY-keskus
  • Johan Sundberg, Uudenmaan ELY-keskus
  • Ulla-Mari Karhu, Uudenmaan liitto
  • Eija Taskinen, Inkoo
  • Sam Wickholm, Loviisa
  • Noora Fager-Pintilä; Mäntsälä

  • N.N. Vesiensuojeluyhdistys (Helsingin ja Vantaanjoen)



Palaa otsikoihin