Uudenmaan muutosjohto

Muutosjohdon tehtävänä on ohjata Uusimaa 2019 -hanketta.




Markus Sovala. Kuva Laura SaukkonenMarkus Sovala
Muutosjohtaja, maakuntauudistus

Poliittisen ohjausryhmän ja virkamiesjohtoryhmän esittelijä

040 664 6091
markus.sovala@uusimaa2019.fi
Twitter: @MarkusSovala



Timo Aronkytö. Kuva Anni LevonenTimo Aronkytö
Muutosjohtaja, sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistus

Poliittisen ohjausryhmän ja virkamiesjohtoryhmän esittelijä

040 631 5011
timo.aronkyto@uusimaa2019.fi

Twitter: @aronkyto

Rolf Paqvalin, kuvaaja Kosti KeistinenRolf Paqvalin
Erityisasiantuntija

Konsernihallinnon valmistelu

045 209 2199
rolf.paqvalin@uusimaa2019.fi
Twitter: @RPaqvalin

Inka Kanerva, kuvaaja Kosti KeistinenInka Kanerva
Viestintäjohtaja, Uudenmaan liitto

Viestintä ja osallisuus, kuntajohtajakokouksen sihteeri

040 541 8308
inka.kanerva@uudenmaanliitto.fi

Twitter: @InkaKanerva

Inka Tikkanen-Pietikäinen, kuvaaja Kosti KeistinenInka Tikkanen-Pietikäinen
Hallintopäällikkö, Uudenmaan liitto

Projektinhallinta, valmistelun koordinointi, henkilöstöasiat, poliittisen ohjausryhmän sihteeri, henkilöstöfoorumin sihteeri

040 554 5538
inka.tikkanen-pietikainen@uusimaa2019.fi

Twitter: @Tikkain

HenkilokuvaVirpi Martikainen
Projektisuunnittelija, Uudenmaan liitto

Sote-virkamieskoordinaatioryhmän sihteeri

050 436 5544
virpi.martikainen@uudenmaanliitto.fi

Kosti KeistinenKosti Keistinen
Viestintäsuunnittelija

Ajankohtaisviestintä, verkkosivut, sosiaalinen media

040 635 8249
kosti.keistinen@uusimaa2019.fi
Twitter: @KostiOlavi

Tiina ÖhmanTiina Öhman
Projektiassistentti

040 534 4519
tiina.ohman@uusimaa2019.fi

Twitter: @TiinaOhman

Ossi SavolainenOssi Savolainen
Maakuntajohtaja

Virkamiesjohtoryhmän ja kuntajohtajakokouksen puheenjohtaja

040 5898 415
ossi.savolainen@uudenmaanliitto.fi

Outi MäkeläOuti Mäkelä
Maakuntahallituksen puheenjohtaja

Neuvottelukunnan ja poliittisen ohjausryhmän puheenjohtaja

050 5122 877
outi.makela@eduskunta.fi

Twitter: @outimakela

Petri KnaapinenPetri Knaapinen
Ylijohtaja, Uudenmaan ELY-keskus

Maakuntauudistuksen tiimin puheenjohtaja

0295 021 000 (vaihde)
petri.knaapinen@ely-keskus.fi

Reino_KohoReino Koho
Yksikön päällikkö, Uudenmaan ELY-keskus

Maakuntauudistuksen tiimin sihteeri

0295 021 000 (vaihde)
reino.koho@ely-keskus.fi

HenkilokuvaJuha Jolkkonen
Sosiaali- ja terveyspalveluiden toimialajohtaja, Helsingin kaupunki

Sote-virkamieskoordinaatioryhmän puheenjohtaja

09 3104 2215
juha.jolkkonen@hel.fi

Twitter: @JuhaJolkkonen

Tero SuursalmiTero Suursalmi
Lakimies, Uudenmaan liitto

Virkamiesjohtoryhmän sihteeri

050 569 3391
tero.suursalmi@uudenmaanliitto.fi
Twitter: @TeroSuursalmi

Helena Ylisipola, kuvaaja Kosti KeistinenHelena Ylisipola
ICT-hankejohtaja

050 350 9968
helena.ylisipola@uusimaa2019.fi

Mikko Rotonen, kuvaaja Kosti KeistinenMikko Rotonen
ICT-hankejohtaja

0500 474 944
mikko.rotonen@uusimaa2019.fi